APT100S20BG
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 120A TO247
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
APT100S20BG PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io):120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:950 mV @ 100 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):70 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:2 mA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-2
Supplier Device Package:TO-247 [B]
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C