SBR8E20P5-13D
Description
DIODE SBR 20V 8A POWERDI5
DataSheet
SBR8E20P5-13D PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):20 V
Current - Average Rectified (Io):8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:450 mV @ 8 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 20 V
Supplier Device Package:PowerDI™ 5
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C