RFN20TF6SFHC9
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
ROHM'S FAST RECOVERY DIODES ARE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RFN20TF6SFHC9 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.55 V @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2 Full Pack
Supplier Device Package:TO-220NFM
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)