V20120SG-E3/4W
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 20A TO220AB
DataSheet
V20120SG-E3/4W PDF
Type Description
Series:TMBS®
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.33 V @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:250 µA @ 120 V
Supplier Device Package:TO-220AB
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C