STPS20L15G-TR
Description
DIODE SCHOTTKY 15V 20A D2PAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
STPS20L15G-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):15 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:410 mV @ 19 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:6 mA @ 15 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:D2PAK
Operating Temperature - Junction:125°C (Max)