STPS10H60SFY
Description
AUTOMOTIVE 60V LOW IR POWER SCHO
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
STPS10H60SFY PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, ECOPACK®2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:790 mV @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-277, 3-PowerDFN
Supplier Device Package:TO-277A (SMPC)
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 175°C