RB068MM-40TFTR
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2A PMDU
DataSheet
RB068MM-40TFTR PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:725 mV @ 2 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:550 nA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOD-123F
Supplier Device Package:PMDU
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)