RBR1MM40ATR
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A PMDU
DataSheet
RBR1MM40ATR PDF
Type Description
Series:-
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:520 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 40 V
Supplier Device Package:PMDU
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SSA210
SSA210
DIODE SCHOTTKY 2A 100V SMA
S3AB
S3AB
RECTIFIER DIODE, 3A, 50V, DO-214
RA356
RA356
DIODE STD BUTTON 600V 35A
RBR1MM40ATR
RBR1MM40ATR
DIODE SCHOTTKY 40V 1A PMDU