DHG10I1800PA
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 1.8KV 10A TO220AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
DHG10I1800PA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1800 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.23 V @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):300 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 1800 V
Capacitance @ Vr, F:3pF @ 900V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C