VF20150SG-E3/4W
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 20A ITO220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VF20150SG-E3/4W PDF
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.6 V @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device Package:ITO-220AB
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C