PMEG060V050EPDAZ
Description
RECTIFIER DIODE, SCHOTTKY, 1 PHA
DataSheet
PMEG060V050EPDAZ PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io):5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:560 mV @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):12 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:400 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:175pF @ 10V, 1MHz
Supplier Device Package:CFP15
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)