VS-12FL10S02
Description
DIODE GEN PURP 100V 12A DO203AA
DataSheet
VS-12FL10S02 PDF
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.4 V @ 12 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):200 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 100 V
Package / Case:DO-203AA, DO-4, Stud
Supplier Device Package:DO-203AA
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C