VS-70HFR100
Description
DIODE GEN PURP 1KV 70A DO203AB
DataSheet
VS-70HFR100 PDF
Part Status:Active
Diode Type:Standard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
Current - Average Rectified (Io):70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.35 V @ 220 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:9 mA @ 1000 V
Package / Case:DO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device Package:DO-203AB
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 180°C