CD214B-R2100
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 100V 2A SMB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
CD214B-R2100 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 1 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:25pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AA, SMB
Supplier Device Package:SMB (DO-214AA)
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C