WNSC401200CWQ
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
SILICON CARBIDE POWER DIODE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
WNSC401200CWQ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.75 V @ 20 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:810pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-3
Supplier Device Package:TO-247-3
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)