VS-85HFLR40S05
Description
DIODE GEN PURP 400V 85A DO203AB
DataSheet
VS-85HFLR40S05 PDF
Part Status:Active
Diode Type:Standard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):85A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.75 V @ 266.9 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 400 V
Package / Case:DO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device Package:DO-203AB
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 125°C