PMEG3002AELD,315
Description
RECTIFIER DIODE, SCHOTTKY, 0.2A,
DataSheet
PMEG3002AELD,315 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io):200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:480 mV @ 200 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):6 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:25pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-XDFN
Supplier Device Package:DFN1006D-2
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)