VS-8TQ100STRRHM3
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO263AB
DataSheet
VS-8TQ100STRRHM3 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:720 mV @ 8 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:550 µA @ 80 V
Capacitance @ Vr, F:500pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:TO-263 (D2Pak)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C