CD1206-B2100
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A 1206
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
CD1206-B2100 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:850 mV @ 2 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Chip, Concave Terminals
Supplier Device Package:1206
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 125°C