VS-60EPF06-M3
Description
DIODE GEN PURP 600V 60A TO247AC
DataSheet
VS-60EPF06-M3 PDF
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 60 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):180 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C