APT30DQ100KG
Description
DIODE GEN PURP 1KV 30A TO220
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
APT30DQ100KG PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):295 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220 [K]
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C