IDB12E120ATMA1
Description
RECTIFIER DIODE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
IDB12E120ATMA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1.2 V
Current - Average Rectified (Io):28A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.15 V @ 12 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):150 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1.2 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:PG-TO263-3-2
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C