NRVTS5100ETFSTAG
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 8WDFN
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
NRVTS5100ETFSTAG PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:26.5pF @ 100V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-PowerWDFN
Supplier Device Package:8-WDFN (3.3x3.3)
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C