NRVB8H100MFSWFT3G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 8A 100V SO8FL
DataSheet
NRVB8H100MFSWFT3G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 8 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:2 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-PowerTDFN, 5 Leads
Supplier Device Package:5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MBRB2515LG
MBRB2515LG
DIODE SCHOTTKY 15V 25A D2PAK
ES1FL RQG
ES1FL RQG
DIODE GEN PURP 300V 1A SUB SMA
FR107G R0G
FR107G R0G
DIODE GEN PURP 1A DO204AL
A41-130-12
A41-130-12
PWR XFMR LAMINATED 130VA CHAS MT
NRVB8H100MFSWFT3G
NRVB8H100MFSWFT3G
DIODE SCHOTTKY 8A 100V SO8FL