UPS6150/TR13
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 6A POWERMITE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
UPS6150/TR13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io):6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:750 mV @ 6 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-216AA
Supplier Device Package:Powermite
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C