SBR10B45P5-13D
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
DIODE SBR 45V 10A POWERDI5
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SBR10B45P5-13D PDF
Type Description
Series:SBR®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:550 mV @ 10 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:380 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:PowerDI™ 5
Supplier Device Package:PowerDI™ 5
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C