R9G01222XX
Manufacturer
Powerex, Inc.
VIGOR # :
Description
DIODE GP 1.2KV 2200A DO200AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
R9G01222XX PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):2200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 1500 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):15 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:150 mA @ 1200 V