APT15DQ100KG
Description
DIODE GEN PURP 1KV 15A TO220
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
APT15DQ100KG PDF
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3 V @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):235 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-3
Supplier Device Package:TO-220 [K]
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C