1N5407BULK
Manufacturer
EIC Semiconductor, Inc.
VIGOR # :
Description
STD 3A, CASE TYPE: DO-201AD
DataSheet
1N5407BULK PDF
Type Description
Series:-
Package:Bag
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):800 V
Current - Average Rectified (Io):3A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:950 mV @ 3 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 800 V
Capacitance @ Vr, F:28pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-201AD, Axial
Supplier Device Package:DO-201AD
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
UF5402
UF5402
R-200V 3A ULTRA FAST
RS2GAHR3G
RS2GAHR3G
DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO214AC