RGP15M-E3/54
Description
DIODE GEN PURP 1KV 1.5A DO204
DataSheet
RGP15M-E3/54 PDF
Type Description
Series:SUPERECTIFIER®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
Current - Average Rectified (Io):1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 1.5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 1000 V
Supplier Device Package:DO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C