STPS20SM120STN
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 20A TO220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
STPS20SM120STN PDF
Type Description
Series:ECOPACK®2
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:890 mV @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:210 µA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-3
Supplier Device Package:TO-220AB Narrow Leads
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)