CDSW3004-HF
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 300V 225MA SOD123
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
CDSW3004-HF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):300 V
Current - Average Rectified (Io):225mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.25 V @ 200 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 240 V
Capacitance @ Vr, F:5pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOD-123
Supplier Device Package:SOD-123
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C