1N4151W-G3-18
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 50V 150MA SOD123
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
1N4151W-G3-18 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):150mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 50 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):4 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 nA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOD-123
Supplier Device Package:SOD-123
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1N4448 A0G
1N4448 A0G
DIODE GEN PURP 100V 150MA DO35
CDBQR40
CDBQR40
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 0402
STPS20SM100ST
STPS20SM100ST
DIODE SCHOTTKY 100V 20A TO220AB
1N4151W-G3-18
1N4151W-G3-18