VS-12FR60
Description
DIODE GEN PURP 600V 12A DO203AA
DataSheet
VS-12FR60 PDF
Part Status:Active
Diode Type:Standard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.26 V @ 38 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:12 mA @ 600 V
Supplier Device Package:DO-203AA
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C