SBR1A40S1-7
Description
DIODE SBR 40V 1A SOD123
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SBR1A40S1-7 PDF
Type Description
Series:SBR®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:520 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOD-123
Supplier Device Package:SOD-123
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C