MBRH20045
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 200A D-67
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
MBRH20045 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io):200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:650 mV @ 200 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 mA @ 20 V