VS-STPS20L15GR-M3
Description
DIODE SCHOTTKY 15V 20A D2PAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-STPS20L15GR-M3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):15 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:520 mV @ 40 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 mA @ 15 V
Capacitance @ Vr, F:2000pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:TO-263AB (D²PAK)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 125°C