MSC030SDA120K
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
UNRLS, FG, GEN2, SIC SBD, TO-220
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
MSC030SDA120K PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):30A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220 [K]
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C