NSRLV20MW2T1G
Description
RECTIFIER DIODE, SCHOTTKY, 1A, 2
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
NSRLV20MW2T1G PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):20 V
Current - Average Rectified (Io):1A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:500 mV @ 900 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 15 V
Capacitance @ Vr, F:29pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-76, SOD-323
Supplier Device Package:SOD-323
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 125°C