SE15PBHM3/85A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 100V 1.5A DO220AA
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SE15PBHM3/85A PDF
Type Description
Series:eSMP®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.05 V @ 1.5 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):900 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:9.5pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-220AA
Supplier Device Package:DO-220AA (SMP)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C