SE15FG-M3/H
Description
DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO219AB
DataSheet
SE15FG-M3/H PDF
Type Description
Series:-
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.05 V @ 1.5 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):900 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:10.5pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package:DO-219AB (SMF)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C