APT75DQ60BG
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 600V 75A TO247
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
APT75DQ60BG PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):75A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.5 V @ 75 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):31 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-2
Supplier Device Package:TO-247 [B]
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C