VS-301UA200
Description
DIODE GP 2KV 330A DO205AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-301UA200 PDF
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):2000 V
Current - Average Rectified (Io):330A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.46 V @ 942 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Stud Mount
Package / Case:DO-205AB, DO-9, Stud
Supplier Device Package:DO-205AB, DO-9
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 180°C