NSR20F30QNXT5G
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 2A 2DSN
DataSheet
NSR20F30QNXT5G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io):2A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:480 mV @ 2 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:150 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-XDFN
Supplier Device Package:2-DSN (1.6x.80)
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)