CDBA5150-G
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 5A DO214AC
DataSheet
CDBA5150-G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io):5A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:870 mV @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:380pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AC, SMA
Supplier Device Package:DO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction:-50°C ~ 175°C