FFPF10UP60STU
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE GP 600V 10A TO220F-2L
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
FFPF10UP60STU PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Last Time Buy
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.2 V @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):58 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2 Full Pack
Supplier Device Package:TO-220F-2L
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C