STPS1150
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 1A DO41
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
STPS1150 PDF
Type Description
Series:-
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:820 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device Package:DO-41
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)