20TQ035STR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
20A, 35V, D2PAK, SCHOTTKY RECTIF
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
20TQ035STR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):35 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:570 mV @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:2.7 mA @ 35 V
Capacitance @ Vr, F:683pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:D2PAK
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C