SBR5E45P5-7
Description
DIODE RECT SBR 45V 5A POWERDI5
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SBR5E45P5-7 PDF
Type Description
Series:SBR®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io):5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:600 mV @ 5 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:280 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:PowerDI™ 5
Supplier Device Package:PowerDI™ 5
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C