BYV98-50-TR
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE AVALANCHE 50V 4A SOD64
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BYV98-50-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Avalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:SOD-64, Axial
Supplier Device Package:SOD-64
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C